www.WorldCupIran.com

شعار‌ تيم‌هاي حاضر در جام جهاني 2010:

آرژانتين: آخرين قدم و افتخار             .             آلمان: پيش به سوي جام             آمريكا: زندگي آزادي هدف ما پيروزي             اروگوئه: خورشيد بر ما مي‌تابد. اروگوئه به پيش             استراليا: جرات روياپردازي. استراليا به پيش             اسلواكي: مستطيل سبز را به لرزه درآور، اي اسلواكي             اسلووني: با يازده مرد شجاع تا آخرين مرحله             اسپانيا: اميد مسير ما و پيروزي تقدير ماست             الجزاير: ستاره‌ها و هلال ماه يك هدف دارند، پيروزي             انگليس: با غرور و افتخار بازي كنيد مثل هميشه             ايتاليا: سرفراز در آسمان‌هاي آفريقا             برزيل: تمام برزيل اين جاست!             دانمارك: فقط يك تيم دانماركي مي‌خواهيم و كلي آرزو             ساحل عاج: فيل‌ها بياييد براي پيروزي بجنگيم             سوييس: زنده باد سوييس!             شيلي: قرمز رنگ خوبي است كه در قلب ما مي‌تپد. شيلي قهرمان است.             صربستان: با قلبتان بازي كنيد با لبخند پيش برويد             غنا: اميد قاره آفريقا             فرانسه: همه با هم به اميد رويايي ديگر در آبي‌ها             كامرون:‌ شيرهاي رام شدني بازگشتند             كره جنوبي: شعار سرخ‌پوشان جمهوري متحد كره             كره شمالي: يك بار ديگر 1966، پيروزي از آن كره است             مكزيك: زمان آن است كه تيم تازه‌اي قهرمان شود.             نيجريه: با عقاب‌هاي استثنايي و هواداران استثنايي متحد به ميدان خواهيم رفت.             نيوزيلند: خرگوش‌ها به پيش             هلند: 5 ستاره‌ها ترسي ندارند از هلند بترسيد             هندوراس: يك كشور، يك احساس، پنج ستاره‌ها در قلب ما هستند.             يونان: يونان همه جا             ژاپن: سامورايي هرگز نمي‌ميرد. پيروزي از آن ماست.             پاراگوئه: شيرهاي گوراني در آفريقاي جنوبي غرش خواهند كرد، روح گوراني در كالبد پاراگوئه جاري است.             پرتغال: يك رويا، يك هدف... پرتغال قهرمان            


گزارش تصويري


معرفي گروه ها
 خواندني ها


فيفا: دولت فرانسه حق دخالت در امور فدراسيون فوتبال اين کشور را ندارد

»

پارلمان فرانسه وزير ورزش و رييس فدراسيون فوتبال اين کشور را فراخواند

»

اظهارات تمسخرآميز وزير ايتاليايي با واکنش فدراسيون فوتبال ايتاليا مواجه شد

»

نخست وزير انگليس از سپ بلاتر دعوت کرد

»

کارکنان شرکت برق آفريقاي جنوبي تهديدبه قطع شبکه برق اين کشور کردند

»

انفجار در استاديوم کيپ تان و دستگيري هفت نفر

»

اعتراض گروهي از مردم آفريقاي جنوبي از ميزباني جام جهاني 2010

»

پليس آفريقاي جنوبي 17 تماشاگرنماي ديگر آرژانتيني به کشورشان بازگراند

»

300 دوربين هوايي کنترل سامانه هاي جام جهاني 2010 را بر عهده دارند

»

دبير کل سازمان ملل متحد: ورزش وسيله مهمي براي برقراري صلح در جهان است

» ترين ها


اسپانيا گران قيمت ترين تيم جام جهاني 2010

»

کاپلو گرانترين مربي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي

»

برزيل، ايتاليا و آلمان بيشترين قهرماني در جام جهاني

»

علي دايي بهترين گلزن دوره هاي مقدماتي

»

په له و مارادونا بهترين هاي تاريخ جام جهاني

»

اسکاتلند رکوردار بيشترين حذف در دور اول جام جهاني

»

مسن ترين هت تريک کننده جام جهاني

»

سريعترين گل تاريخ مقدماتي جام جهاني

»

سريعترين اخراج در تاريخ جام جهاني

»

دينو زوف يکي از بزرگترين دروازه بانان تاريخ فوتبال

»تاريخچه بازيها


اولين دوره جام جهاني - 1930 ( اروگوئه )

»

دومين دوره جام جهاني - 1934 ( ايتاليا )

»

سومين دوره جام جهاني - 1938 ( فرانسه )

»

چهارمين دوره جام جهاني - 1950 ( برزيل )

»

پنجمين دوره جام جهاني - 1954 ( سوئيس )

»

ششمين دوره جام جهاني - 1958 ( سوئد )

»

هفتمين دوره جام جهاني - 1962 ( شيلي )

»

هشتمین دوره جام جهاني - 1966 ( انگليس )

»

نهمين دوره جام جهاني - 1970 ( مکزيک )

»

دهمين دوره جام جهاني - 1974 ( آلمان غربی )

»

يازدهمين دوره جام جهاني - 1978 ( آرژانتين )

»

دوازدهمين دوره جام جهاني - 1982 ( اسپانيا )

»

سيزدهمين دوره جام جهاني - 1986 ( مکزيک )

»

چهاردهمين دوره جام جهاني - 1990 ( ايتاليا )

»

پانزدهمين دوره جام جهاني - 1994 ( آمريکا )

»

شانزدهمین دوره جام جهانی - 1998 ( فرانسه )

»

هفدهمین دوره جام جهانی - 2002 ( کره جنوبی و ژاپن )

»

هجدهمین دوره جام جهانی - 2006 ( آلمان )

»


آمار بازدید سایت
شانزدهمین دوره جام جهانی - 1998 ( فرانسه )

شانزدهمين دوره جام جهاني براي نخستين بار با حضور ‎ 32تيم و با انجام ‎ 64بازي به بزرگترين دوره اين مسابقات تبديل شد و هشت گروه چهار تيمي در 10 ورزشگاه به ميدان رفتند.

فرانسه پس از مکزيک و ايتاليا، سومين کشوري بود که براي دومين بار ميزبان جام جهاني مي شد.
اين کشور که نخستين بار در سال 1938 ميزبان اين رويداد مهم بود، شرايط مناسبي را براي برگزاري با شکوه آخرين جام جهاني در قرن بيستم فراهم کرد.
ديدار افتتاح و پاياني در ورزشگاه جديد التاسيس "استا دو فرانس" پاريس برگزار شد.
اين مسابقات به طور متوسط بيش از ‎ 550ميليون تماشاگر در هر مسابقه داشت و در مجموع بيش از ‎ 36ميليارد نفر رقابت‌ها را از طريق تلويزيون تماشا کردند.
مسابقه فينال به تنهايي دو ميليارد نفر يعني يک سوم کل جمعيت روي کره زمين تماشاگر داشت.
** فرانسه قهرمان شد
تيم ملي فوتبال فرانسه ميزبان مسابقات که تحت رهبري "امه ژاکه" بدون شکست تا فينال پيش رفته بود، در اين مرحله نيز در ورزشگاه ‎ 80هزار نفري استادوفرانس، برزيل را سه بر سفر مغلوب کرد و به قهرماني رسيد.
** زيدان ستاره تيم ملي فرانسه
ستاره فرانسه در اين مسابقه "زين‌الدين زيدان" بود که پس از محروميت به دليل اخراج در ديدار با عربستان سعودي به ترکيب تيمش بازگشت تا با دو گل فرانسه را به قهرماني برساند.
در هر يک از اين هشت گروه دو تيم از اروپا، يک تيم از آمريکا و يک تيم از آسيا يا آفريقا حضور داشتند و بدين ترتيب پراکندگي جغرافيايي نيز در اين گروه‌بندي مشهود بود.
** حذف دوباره اسپانيا
در اين دوره نيز در مرحله گروهي تيم‌هاي صاحب نام از دور رقابتها کنار رفتند، تيم هميشه مدعي، اما ناکام اين رقابت ها يعني اسپانيا با مربيگري "خاوير کلمنته" پس از قبول شکست سه بر دو در برابر نيجريه در ديدار نخست و با وجود پيروزي شش بر صفر در برابر بلغارستان از راهيابي به مرحله بعد باز ماند و تيم‌هاي نيجريه و پاراگوئه به يک هشتم نهايي راه يافتند.
کلمبيا در گروهي که روماني شگفتي‌ساز، تيم انگليس را 2 بر 1 مغلوب کرده بود، در مرحله نخست حذف شد.
اسکاتلند و جاماييکا اگر چه تسليم برزيل و آرژانتين در گروه‌هاي خود شدند، اما هواداران پرشور اين تيم‌ها گرمي خاصي به رقابت ها بخشيدند.
مراکش نيز اين دوره را با ناکامي ترک کرد، زيرا در آخرين دقيقه بازي برزيل با نروژ يک ضربه پنالتي به سود تيم اسکانديناوي اعلام شد و اين تيم مدافع عنوان قهرماني را شکست داده و به عنوان تيم دوم به مرحله بعد راه يافت.
** آرژانتين - انگليس، زيباترين مسابقه يک هشتم نهايي
در مرحله يک هشتم نهايي شايد زيباترين رقابت بين آرژانتين و انگليس در سنت اتين به نمايش گذاشته شد، جايي که در ديداري زيبا با رد و بدل شدن چهار گل بازي در نهايت به تساوي و سپس به وقت اضافه و ضربات پنالتي کشيده شد، اما اين تيم آمريکاي جنوبي بود که با درخشش دروازه‌بان خود " کارلوس روآ" و دفع ضربه آخر پنالتي که توسط "ديويد بتي" زده شد به يک چهارم نهايي راه يافت.
** لوران بلان زننده اولين گل طلايي جام جهاني
تيم ميزبان جام جهاني با اطمينان و با انجام بازي‌هاي نه چندان دلچسب راه خود را مي‌پيمود. پس از نتايج بسيار خوب در دور گروهي در اين مرحله به تيم سخت کوش پاراگوئه رسيد که در اين ديدار نخستين گل طلايي جام جهاني به وسيله "لورن بلان" مدافع مياني فرانسه در دقيقه ‎ 113به ثمر رسيد.
اين تيم در يک چهارم نهايي به مصاف ايتالياي هميشه مدعي رفت و اين بار شانس با تيم ميزبان همراه بود، زيرا بازي بار ديگر به تساوي کشيده شد و در ضربات پنالتي اين "لوييجي دي باجو" بود که با گل نکردن آخرين ضربه، ميزبان را به نيمه نهايي هدايت کرد.
** کرواسي تيم شگفتي ساز جام
در نيمه نهايي ميزبان به مصاف تيم شگفتي ساز اين دوره يعني کرواسي رفت که در نخستين حضور خود در جام جهاني پس از فروپاشي يوگسلاوي سابق توانسته بود آلمان مدعي را در يک چهارم نهايي 3 بر 0 شکست دهد.
اين تيم به رهبري "ميروسلاو بلاژويچ" و با گلزني "داور شوکر" توانست تا اين مرحله پيش بيايد.
در دقايق نخست نيمه دوم باز هم اين بازيکن کرواسي را 1 بر 0 پيش انداخت، اما "ليليان تورام" که در آن زمان عنوان بهترين دفاع راست جهان را به خود اختصاص داده بود، اولين و دومين گل خود را وارد دروازه کروات‌ها کرد تا ميزبان راهي فينال شود.
در آن سو هم برزيل در رقابتهاي حذفي شيلي و دانمارک و در نيمه نهايي هلند را مغلوب کرده بود.
در ديدار رده‌بندي نيز اين کروات‌ها بودند که هلند ناکام از کسب عنوان قهرماني را 2 بر 1 شکست دادند و به مقام سوم جهان نايل شدند.
** فينال برزيلي - فرانسوي
در روز دوازدهم ژوييه، روز افتخار بزرگ، دو تيم برزيل و فرانسه به مصاف هم رفتند، يکي چهار بار قهرمان جام جهاني شده بود و ديگري با استفاده از امتياز ميزباني قصد داشت براي نخستين بار به اين افتخار دست يابد.
ورزشگاه استا دو فرانس پاريس مملو از هوادارني بود که مي‌خواستند قهرماني تيم ملي کشورشان را به رهبري "امه ژاکه" جشن بگيرند.
اين مربي که به دليل کنار گذاشتن بازيکنان بزرگي مانند "اريک کانتونا" و "ديويد ژينولا" همواره مورد انتقاد قرار مي‌گرفت حال فرصت يافته بود توانايي‌هاي خود را به نمايش بگذارد.
"زين‌الدين زيدان" هافبک طراح و خلاق "آبي ها" در دقايق ‎27 و ‎ 45با ضربه سر دو گل مشابه را وارد دروازه برزيلي کرد که گويا نشاني از برزيل هميشگي نداشت. اگر چه ميزبان از دقيقه ‎ 68به دليل اخراج " مارسل دزايي" 10 نفره بازي را ادامه مي‌داد، اما حتي در يک ضد حمله در دقايق پاياني توسط "امانوئل پتي" به گل سوم نيز دست يافت.
هنگامي که سوت پايان بازي به وسيله "سعيد بلقولا" داور مراکشي و تنها داور آفريقايي که ديدار نهايي جام جهاني را قضاوت کرده است، به صدا در آمد شايد خوشحال‌ترين مرد ميدان کسي نبود جز "ديديه دشام" کاپيتان تيم ملي فرانسه که بايد تا دقايقي ديگر پرافتخارترين جام را به روي دستان خود مي‌برد.
ميليونها فرانسوي آن شب را تا صبح در خيابانهاي پاريس به جشن و پايکوبي پرداختند.
تيم ملي فوتبال فرانسه براي نخستين بار قهرمان جام جهاني شد، افتخاري که شايد سالها تکرار آن طول بکشد.
** بهترين‌هاي جام
قهرمان: فرانسه
نايب قهرمان: برزيل
سوم : کرواسي
چهارم: هلند
** آقاي گل: داوور شوکر با ‎ 6گل زده
** برنده جايزه بهترين بازيکن: رونالدو
** جايزه بازي جوانمردانه فيفا: فرانسه و انگليس
** جايزه فيفا براي بهترين تيم: فرانسه
** جايزه ياشين براي بهترين دروازه‌بان: فابيان بارتز

** اسطوره‌هاي جام جهاني ‎1998
- "ديديه دشام" (فرانسه، تولد ‎1968)
با سابقه‌ترين بازيکن فرانسه با ‎ 103مسابقه ملي که قهرمان تيمش در جام جهاني ‎ 1998 بود.
دشام گرچه مهارت برخي از هم ‌تيمي‌هاي خود را نداشت، اما يکي از بازيکنان کليدي فرانسه در جام جهاني ‎ 1998بود که فرصت‌هاي بسياري را براي مهاجمان اين تيم به وجود آورد.
وي پس از کاپيتاني فرانسه در قهرماني يورو ‎ 2000از تيم ملي و در سال ‎ 2001از فوتبال باشگاهي خداحافظي کرد.
- "لوران بلان" (فرانسه، تولد ‎1965)
بازيکن مياني تيم ملي فرانسه که پس از ناکامي اين تيم در صعود به جام جهاني ‎ 1994 تصميم به خداحافظي گرفت، اما بلافاصله نظرش را تغيير داد.
وي نقش تعيين‌ کننده اي در قهرماني فرانسه در جام جهاني ‎ 1998داشت، اگر چه فرصت حضور در ديدار پاياني را به دليل اخراج در مسابقه با کرواسي در مرحله نيمه نهايي از دست داد.
خونسردي او هنگام فشار حريف و توانايي بي‌نظيرش در تشخيص خطر، خيلي زود او را به يکي از بهترين مدافعان جهان در دهه ‎ 1990تبديل کرد.
بلان پس از قهرماني فرانسه در مسابقات يورو ‎ 2000از تيم ملي خداحافظي کرد، اما در تيم منچستريونايتد بازي مي‌کرد.
- "ميشل لادروپ" (دانمارک، تولد ‎1964)
وي سابقه حضور در دو جام جهاني را دارد و با حضور در باشگاه‌هايي همچون يوونتوس، بارسلونا، رئال مادريد و آژاکس بهترين بازيکن تاريخ فوتبال دانمارک بوده است.
لادروپ با مهارت بالاي خود در حفظ تعادل و کنترل توپ اولين بار در جام جهاني ‎ 1986حضور يافت و در آن مسابقات يک گل ديدني در جريان پيروزي شش بر يک مقابل اروگوئه به ثمر رساند.
وي پس از درگيري با "ريچارد مولر نيلسن"، حضور در ترکيب بازيکنان دانمارک هنگام قهرماني در مسابقات جام ‎ 1992ملت هاي اروپا و بزرگترين دستاورد بين المللي تيم ملي کشورش را از دست داد،‌ اما بعد به همراه برادرش "برايان" به جام جهاني ‎ 1998فرانسه بازگشت و پس از شکست ‎ 3بر ‎ 2مقابل برزيل در يک چهارم نهايي از فوتبال خداحافظي کرد.
** برترين گلزنان جام جهاني ‎1998
"داور شوکر" (کرواسي) ‎ 6گل
"گابريل باتيستوتا" (آرژانتين) ‎ 5گل
"کريستان ويه‌ري" (ايتاليا) ‎ 5گل
"مارچلو سالاس" (شيلي) ‎ 4گل
"رونالدو" (برزيل) ‎ 4گل
"لوييس هرناندز" (مکزيک) ‎ 4گل

** آيا مي‌دانيد که؟
- در جام جهاني ‎" 1998ژائو هاولانژ" پس از ‎ 24سال از رياست فيفا کناره‌گيري کرد و "سپ بلاتر" سوييسي در رقابتي تنگاتنگ با "لنارت يوهانس" رييس يوفا به عنوان جانشين وي انتخاب شد.
- "لوتار ماتيوس" با قرار گرفتن در ترکيب بازيکنان "برتي فوگتس" براي پنجمين بار در مسابقات جام جهاني حضور يافت و با رکورد قبلي برابري کرد.
- "ديويد بکام" دومين بازيکن انگليسي بود که به دليل خطا روي "ديه‌گو سيمونه" در ديدار مقابل آرژانتين در مسابقات جام جهاني اخراج شد.
- "روبرت پروسينکي" از کرواسي تنها بازيکني است که با گلزني در اين مسابقات، براي دو کشور متفاوت در جام جهاني گلزني کرده است.
او پيشتر در ديدار يوگسلاوي برابر امارات متحده عربي در جام جهاني ‎1990 گلزني کرده بود و اين بار براي کرواسي مقابل جاماييکا در دور نخست گل زد.
- "ابه سند" از دانمارک سريعترين گل توسط يک بازيکن تعويضي را به نام خود ثبت کرد. وي ‎ 16ثانيه پس از ورود به زمين در جريان پيروزي ‎ 4بر يک برابر نيجريه گلزني کرد.
- ‎ 22کارت قرمز مسابقات فرانسه، رکورد ‎ 16کارت قرمزي را که در جام جهاني ‎ 1990ثبت شده بود، پشت سر گذاشت.
- "ريگوبرت سانگ" کامروني به عنوان تنها بازيکني که در مسابقات جام جهاني بيش از يک بار اخراج شده است، شناخته شد. کارت قرمز او در ديدار برابر شيلي، دومين کارت قرمزي بود که پس از اخراج مقابل برزيل در جام جهاني ‎ 1994دريافت کرد.
- "مارسل دزايي" مدافع فرانسه سومين بازيکني بود که در فينال جام جهاني اخراج مي‌شد.

** ترکيب بازيکنان تيم ملي فرانسه قهرمان جام جهاني ‎1998
دروازه‌بانان: فابين بارتز، برنارد لاما، ليونل چاربونيه.
مدافعان: لارن بلان، مارسل دزايي، فرانک لبوف، ليليان تورام، وينسنت کاندلا، بيکسنته ليزارازو
هافبک‌ها: آليان بوگسيان، امانوئل پتي ، ديديه دشام، پاتريک ويه‌را، کريستيان کارمبو، زين‌الدين زيدان
مهاجمان: يوري يورکائف، روبرت پيرر، برنارد ديومنده، ديويد ترزگه، کريستوف دوگاري، استفان گويوارچ، تيه‌ري هانري
سرمربي: امه ژاکه

تاريخ  ارسال:يكشنبه 16 خرداد 1389 - 19:35

کد:25275-1394


Sponser

Sponsored Links


باشگاه ورزشی راه آهن یزدان
Rahahan Yazdan Sport Club
هلدینگ یزدان
www.RahahanYazdan.com

فدراسیون ورزشهای همگانی
سایت رسمی
انجمن های ورزشی کشور
www.isfaf.ir


بادبادک ایران
فروشگاه بادبادک و کایت
آخرین اخبار و تصاویر بادبادک
www.badbadakiran.ir

123cookie.ir

فروشگاه آن لاین شیرینی
www.123cookie.ir


سایت فارسی زبان
جام ملتهای آسیا 2015 استرالیا
اخبار ، برنامه و نتایج مسابقات
www.AsianCup.ir

رف فرازان صنعت
طراحی و ساخت
نیم طبقه های پیش ساخته فلزی
www.farazan-rf.com


موسسه بهنود
مرکز تخصصی
فیزیوتراپی و مشاوره توانبخشی
www.behnoodins.ir

هیات دوچرخه سواری
استان تهران
سایت رسمی
www.tehrancycling.ir


کنفدراسیون فوتوالی
آسیا و اقیانوسه
سایت رسمی
www.the-aofc.com

اداره ورزش
و جوانان استان قزوین
سایت رسمی
www.Sportqazvin.ir


کمیته اسپینینگ
دوچرخه سواری کوهستانی
Soulcycle - RPM - Aqua Spinnig
www.spinning.ir

باشگاه صنعت نفت تهران
فوتبال بزرگسالان
فوتبال امید - فوتبال جوانان
www.NaftClub.com


مجموعه های اسکی
سایت رسمی
شمشک - دیزین - خور
www.SkiFed.ir


مجموعه های سوارکاری
نوروز آباد - آق قلا
بندر ترکمن - گنبد کاووس - خوراسگان
www.EQC.ir

فدراسیون کاراته
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.IKF.ir


فدراسیون اسکی
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.SkiFed.ir

فدراسیون نابینایان
و کم بینایان
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.BlindSports.ir


بازیهای آسیایی
کره جنوبی 2014
سایت فارسی زبان
www.AsianGames.ir

مجموعه ورزشی کشوری
استخر سرپوشیده
زمین چمن - تنیس آقایان و بانوان
www.keshvarisportcomplex.ir


مجموعه ورزشی شیرودی
استخر قهرمانی
زمین های تنیس - پیست دو و میدانی
www.shirodisportcomplex.ir

انجمن وودبال
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.Woodball.ir


انجمن راگبی
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.Rugbyiran.ir

فدراسیون بدنسازی
و پرورش اندام
جمهوری اسلامی ایران
www.Iranbbf.ir


فدراسيون تكواندو
سايت رسمي
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.iritf.org.ir

فوتبال جام ملتهاي اروپا
لهستان - اوكراين 2012
سايت فارسي زبان
www.IranEuroCup.com


فدراسيون دوچرخه سواری
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج ليگ
www.cfi.ir

جام جهانی فوتبال
2010 آفريقاي جنوبي
سايت فارسي زبان
www.worldcupiran.com


صندوق اعتباری حمايت از
قهرمانان و پيشکسوتان ورزش
اخبار، عکس، شرايط عضويت
www.ghahremanan.ir

فدراسیون گلف
سایت رسمی
اخبار، عکس، تقويم ورزشي
www.Golfir.com


اماکن ورزشي ايران
پروژه های ملی
ساخت، توسعه و تجهيز
www.tanavar.ir

مجموعه ورزشی انقلاب
جاده تندرستي
زمينهای تنيس و گلف
EnghelabSport


مجموعه ورزشی آزادی
استاديوم يکصدهزار نفری
بزرگترین مجموعه ورزشی ایران
AzadiSportComplex.com

ايران اسپرت موبايل
اولين مرکز اشتراک
پيام هاي فوري اخبار ورزشی SMS
www.IranSport.mobi


ايران اسپرت
نخستين رسانه الکترونيکي
ورزش ايران تاسيس سال 1376
www.IranSport.Net

سرور ايران
ارائه دهنده خدمات وب
با 9 سال تجربه - 3 ماه ضمانت
www.ServerIran.com
کمک داور ايراني


کامرانی فر  حسن
وظيفه: کمک داور
کشور: ايران
قد: 177 سانتي متر
متولد: مشهد
شغل: معلم ورزش
زبان مادری: فارسي
سرگرمی: ورزش و تلويزيون

حسن كامرانی فر به عنوان تنها نماینده داوری ایران برای مسابقات جام جهانی آفريقای جنوبی 2010 انتخاب شد. محمد فنایی در جام جهانی 1994 كمك داور از ایران در این مسابقات بود. حال بعد از 16 سال بار دیگر كمك داوری از جامعه داوری ایران در مهمترین رقابت‌ فوتبال جهان حاضر می‌شود.


نشان بازيها

زاکومی (Zakumi) نماد يا عروسک ويژه جام جهاني 2010 است. اين پلنگ کاملا به دست طراحان آفريقايي و در داخل آفريقاي جنوبي ساخته شده است. نام زاکومي ترکيبي از دو حرف (زا) (ZA) که نشانه نام آفريقاي جنوبي است و (کومي) (KUMI) است که در بيشتر زبان هاي محلي آفريقايي به معني عدد 10 مي باشد. موهاي زاکومي سبز رنگ است و گفته شده موهاي او را به اين خاطر سبز کرده اند که بتواند خودش را به خوبي در زمين هاي چمن سبز رنگ فوتبال استتار کند. طراح اصلي زاکومي يک شهروند کيپ تاوني به نام ( آندرياس اودندال ) است.


جام جهاني فيفا

اولين جام جهاني (ژول ريمه) نام داشت. اين جام به اولين تيمي که به سه قهرماني جام جهاني دست يافت تعلق گرفت که آن تيم برزيل بود. جام (ژول ريمه) در سال 1983 ميلادي از موزه دزديده شد و تا به حال هرگز پيدا نشده است. پس از 1970 جام جديدي به نام ( جام جهاني فيفا ) طراحي شد. نام هر کشور برنده بر جام جهاني فيفا حک خواهد شد و از اين جام تا سال 2038 ميلادي يعني وقتي که جام از نام تيم هاي فاتح پر شود استفاده خواهد شد. اين جام توسط سيلويو گازانيگا مجسمه ساز برجسته ايتاليايي طراحي شده است. جنس اين جام از طلاي عيار 18 و مالاکيت (مرمر سبز) بوده، ارتفاعي برابر با 35 سانتيمتر دارد و وزنش به پنج کيلوگرم مي رسد.


توپ جام جهاني

شرکت توليد کننده کالاهاي ورزشي "آديداس" از جام جهاني 1970 مکزيک تاکنون مسووليت توليد توپ رسمي اين رقابت ها را بر عهده داشته است. نام توپ جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي (جابولاني) به معناي (جشن) به زبان زولو از زبان هاي رسمي اين کشور است. توپ جابولاني يازدهمين توپ توليدي آديداس براي جام جهاني بوده و هر يک از رنگ هاي يازده گانه روي آن نماينده يکي از بازيکنان تيم است. طراحي توپ 2 عنصر مهم مردم آفريقاي جنوبي را مي ستايد؛ تنوع و هارموني. جابولاني مزاياي بسياري دارد. اين توپ فقط از هشت تکه ساخته شده است. روي آن شيارهاي بافتي نعلي شکلي حس مي شود که بالاترين ميزان کنترل، پروازي محکم و مهاري کامل را در هر شرايطي به بازيکن مي دهد.

 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به ورلد کاپ ايران می باشد.