www.WorldCupIran.com

شعار‌ تيم‌هاي حاضر در جام جهاني 2010:

آرژانتين: آخرين قدم و افتخار             .             آلمان: پيش به سوي جام             آمريكا: زندگي آزادي هدف ما پيروزي             اروگوئه: خورشيد بر ما مي‌تابد. اروگوئه به پيش             استراليا: جرات روياپردازي. استراليا به پيش             اسلواكي: مستطيل سبز را به لرزه درآور، اي اسلواكي             اسلووني: با يازده مرد شجاع تا آخرين مرحله             اسپانيا: اميد مسير ما و پيروزي تقدير ماست             الجزاير: ستاره‌ها و هلال ماه يك هدف دارند، پيروزي             انگليس: با غرور و افتخار بازي كنيد مثل هميشه             ايتاليا: سرفراز در آسمان‌هاي آفريقا             برزيل: تمام برزيل اين جاست!             دانمارك: فقط يك تيم دانماركي مي‌خواهيم و كلي آرزو             ساحل عاج: فيل‌ها بياييد براي پيروزي بجنگيم             سوييس: زنده باد سوييس!             شيلي: قرمز رنگ خوبي است كه در قلب ما مي‌تپد. شيلي قهرمان است.             صربستان: با قلبتان بازي كنيد با لبخند پيش برويد             غنا: اميد قاره آفريقا             فرانسه: همه با هم به اميد رويايي ديگر در آبي‌ها             كامرون:‌ شيرهاي رام شدني بازگشتند             كره جنوبي: شعار سرخ‌پوشان جمهوري متحد كره             كره شمالي: يك بار ديگر 1966، پيروزي از آن كره است             مكزيك: زمان آن است كه تيم تازه‌اي قهرمان شود.             نيجريه: با عقاب‌هاي استثنايي و هواداران استثنايي متحد به ميدان خواهيم رفت.             نيوزيلند: خرگوش‌ها به پيش             هلند: 5 ستاره‌ها ترسي ندارند از هلند بترسيد             هندوراس: يك كشور، يك احساس، پنج ستاره‌ها در قلب ما هستند.             يونان: يونان همه جا             ژاپن: سامورايي هرگز نمي‌ميرد. پيروزي از آن ماست.             پاراگوئه: شيرهاي گوراني در آفريقاي جنوبي غرش خواهند كرد، روح گوراني در كالبد پاراگوئه جاري است.             پرتغال: يك رويا، يك هدف... پرتغال قهرمان            


گزارش تصويري


معرفي گروه ها
 خواندني ها


فيفا: دولت فرانسه حق دخالت در امور فدراسيون فوتبال اين کشور را ندارد

»

پارلمان فرانسه وزير ورزش و رييس فدراسيون فوتبال اين کشور را فراخواند

»

اظهارات تمسخرآميز وزير ايتاليايي با واکنش فدراسيون فوتبال ايتاليا مواجه شد

»

نخست وزير انگليس از سپ بلاتر دعوت کرد

»

کارکنان شرکت برق آفريقاي جنوبي تهديدبه قطع شبکه برق اين کشور کردند

»

انفجار در استاديوم کيپ تان و دستگيري هفت نفر

»

اعتراض گروهي از مردم آفريقاي جنوبي از ميزباني جام جهاني 2010

»

پليس آفريقاي جنوبي 17 تماشاگرنماي ديگر آرژانتيني به کشورشان بازگراند

»

300 دوربين هوايي کنترل سامانه هاي جام جهاني 2010 را بر عهده دارند

»

دبير کل سازمان ملل متحد: ورزش وسيله مهمي براي برقراري صلح در جهان است

» ترين ها


اسپانيا گران قيمت ترين تيم جام جهاني 2010

»

کاپلو گرانترين مربي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي

»

برزيل، ايتاليا و آلمان بيشترين قهرماني در جام جهاني

»

علي دايي بهترين گلزن دوره هاي مقدماتي

»

په له و مارادونا بهترين هاي تاريخ جام جهاني

»

اسکاتلند رکوردار بيشترين حذف در دور اول جام جهاني

»

مسن ترين هت تريک کننده جام جهاني

»

سريعترين گل تاريخ مقدماتي جام جهاني

»

سريعترين اخراج در تاريخ جام جهاني

»

دينو زوف يکي از بزرگترين دروازه بانان تاريخ فوتبال

»تاريخچه بازيها


اولين دوره جام جهاني - 1930 ( اروگوئه )

»

دومين دوره جام جهاني - 1934 ( ايتاليا )

»

سومين دوره جام جهاني - 1938 ( فرانسه )

»

چهارمين دوره جام جهاني - 1950 ( برزيل )

»

پنجمين دوره جام جهاني - 1954 ( سوئيس )

»

ششمين دوره جام جهاني - 1958 ( سوئد )

»

هفتمين دوره جام جهاني - 1962 ( شيلي )

»

هشتمین دوره جام جهاني - 1966 ( انگليس )

»

نهمين دوره جام جهاني - 1970 ( مکزيک )

»

دهمين دوره جام جهاني - 1974 ( آلمان غربی )

»

يازدهمين دوره جام جهاني - 1978 ( آرژانتين )

»

دوازدهمين دوره جام جهاني - 1982 ( اسپانيا )

»

سيزدهمين دوره جام جهاني - 1986 ( مکزيک )

»

چهاردهمين دوره جام جهاني - 1990 ( ايتاليا )

»

پانزدهمين دوره جام جهاني - 1994 ( آمريکا )

»

شانزدهمین دوره جام جهانی - 1998 ( فرانسه )

»

هفدهمین دوره جام جهانی - 2002 ( کره جنوبی و ژاپن )

»

هجدهمین دوره جام جهانی - 2006 ( آلمان )

»


آمار بازدید سایت
پانزدهمين دوره جام جهاني - 1994 ( آمريکا )

جام جهاني 1994 آمريکا رقابتي ديدني و زيبا بود که تنها نقطه ضعف آن برگزاري فينال بدون گل و کشيده شدن بازي به ضربات پنالتي براي نخستين بار در تاريخ اين مسابقات بود.

در حقيقت اعطاي افتخار ميزباني پانزدهمين دوره جام جهاني به آمريکا سبب تعجب بسياري شد زيرا هرگز فوتبال در اين کشور از مقبوليتي مناسب نسبت به ساير ورزش ها برخوردار نبود.
در مراکش به عنوان بزرگترين رقيب آمريکا براي کسب ميزباني جام جهاني نااميدي موج مي زد چرا که از زمان شروع جام جهاني در سال 1930 هيچ کشور آفريقايي ميزباني اين رقابت ها را عهده دار نشده بود.
از طرفي مراکش با داشتن فقط دو ورزشگاه، امکانات لازم را براي برگزاري چنين ديدارهاي با اهميتي در اختيار نداشت.
در نهايت "ژائو هاوه لانژ" رييس فدراسيون بين المللي فوتبال (فيفا) با انتخاب آمريکا درهاي تازه اي را به روي فوتبال گشود.
اين جام پرگل سرشار از هيجان، غم، شادي و شگفتي بود. بلغارستان که در 16 ديدار پيش خود در مرحله نهايي جام جهاني طعم پيروزي را نچشيده بود، با شکست آلمان مدافع عنوان قهرماني راهي مرحله نيمه نهايي شد.

** مارادونا محروم شد
"ديه گو مارادونا" ستاره بي بديل فوتبال جهان و آرژانتين نيز به علت مثبت بودن نتيجه آزمايش دوپينگش از اين رقابت ها کنار گذاشته شد.
همچنين "آندرس اسکوبار" مدافع تيم ملي کلمبيا به اين علت که در ديدار برابر آمريکا به تيم خودي گل زده بود، پس از بازگشت به کشورش به ضرب 12 گلوله به قتل رسيد.
تيم کم ادعاي ميزبان نيز در دور دوم با برزيل بازي کرد و با آنکه با تک گل "روماريو" شکست خورد اما سرفرازانه از اين رقابت ها کنار رفت.
برزيل بدون شک بهترين تيم اين رقابت ها بود اگرچه پيروزي اين تيم در فينال در ضربات پنالتي طعم خوبي براي هواداران برزيل در سراسر جهان نداشت اما آنها شايسته کسب چهارمين عنوان قهرماني بودند.

** استقبال از يک ورزش غيرآمريکايي
با آنکه ورزش هاي بسکتبال، بيسبال و فوتبال آمريکايي در کشور ميزبان به مراتب از جذابيت و محبوبيت بيشتري برخوردار بود اما پانزدهمين دوره جام جهاني با استقبال کم نظيري روبرو شد.

** مقدماتي جام جهاني رکورد شکست
در اين دوره 147 کشور در رقابت هاي مقدماتي جام جهاني شرکت کردند که رکورد تازه اي محسوب مي شد. در ميان اين تيم ها، آفريقاي جنوبي ديده مي شد که پس از غيبتي طولاني دوباره حضور يافته بود. در اين دوره نيز تيم هاي بزرگي غايب بودند.
انگليس، دانمارک (قهرمان جام ملت هاي 1992 اروپا)، پرتغال، لهستان و بار ديگر فرانسه که با گل دير هنگام بلغارستان در آخرين ديدار مقدماتي از صعود به جام جهاني باز ماند. همچنين يوگسلاوي نيز به دليل بروز جنگ داخلي با بوسني از اين رقابت ها کنار گذاشته شد. 24 کشور در اين دوره جام جهاني با يکديگر به رقابت پرداختند.
در طول يک ماه رقابت هاي جام جهاني، با وجود گرماي طاقت فرسا، ميزان تماشاگران به رکورد بيش از 3 ميليون 589 هزار نفر رسيد.

** تغييرات جديد
براي مهيج تر شدن بازيها، فيفا تغييري در قوانين فوتبال ايجاد کرد؛ جلوگيري از از تکل از پشت، ساده تر کردن قانون آفسايد و 3 امتياز براي هر برد بجاي 2 امتياز. همچنين در اين جام سهميه آفريقا از دو تيم به سه تيم افزايش يافت.

** عربستان شگفتي آفريد
صعود آمريکا و عربستان به دور دوم از شگفتي هاي اين جام بود. عربستان با گلزني "سعيد الاويران" در برابر بلژيک که مي توان آن را بهترين گل جام جهاني نام برد به اين مهم دست يافت.
روسيه با وجود کسب رکورد پنج گل زده به وسيله يک نفر (اولگ سالنکو) در ديدار با کامرون نتوانست به دور بعد صعود کند. همچنين روژه ميلاي کامروني 42 ساله با زدن يک گل به روسيه عنوان مسن ترين گلزن جام جهاني را بار ديگر از آن خود کرد (وي در جام جهاني گذشته نيز با زدن گل در 38 سالگي اين عنوان را به خود اختصاص داده بود).
در مرحله يک چهارم نهايي برزيل خود را در مصاف با هفت تيم اروپايي ديد که يکي از آنها ايتالياي سرسخت بود. ايتاليا در دور نخست به سختي از گروه خود صعود کرد و در يک هشتم نهايي به سد نيجريه خود. در حاليکه ايتاليا يک گل خورده بود و با اخراج "جيان فرانکو زولا" 10 نفره بازي مي کرد، لاجوردي پوشان با کمک "روبرتو باجو" بهترين جادوي "هوديني" خود را اجرا کردند.
اين بازيکن خوش فکر و باهوش علاوه بر زدن دو گل در اين ديدار، سه گل نيز در مراحل يک چهارم نهايي و نيمه نهايي به تيم هاي اسپانيا و بلغارستان زد تا يک تنه ايتاليا را به فينال جام جهاني هدايت کند.

** بزريل - هلند، بهترين بازي جام
ديدار برزيل در برابر هلند در مرحله يک چهارم نهايي را به حق بايد بهترين بازي جام دانست. برزيل در حاليکه 2 بر 0 از حريف پيش بود بازي را در نهايت با نتيجه 3 بر 2 به پايان رساند. به به تو، مازينيو و روماريو زننده 3 گل برزيل بودند ضمن اينکه اين پيروزي شادي تولد پسر به به تو را براي او مضاعف کرد.

** فينال بي روح برزيلي - ايتاليايي
در فينال دو تيم برزيل و ايتاليا در برابر يکديگر صف آرايي کردند اما اين ديدار که به نظر مي رسيد بازي زيبا و ايده آلي باشد در عمل يک نبرد فيزيکي و خسته کننده بود. براي نخستين بار سرنوشت جام جهاني به ضربات پنالتي واگذار شد.

** چهارمين قهرماني برزيل
آخرين پنالتي ايتاليا با شوت روبرتو باجو راهي آسمان آبي کاليفرنيا شد. برزيل پس از 24 سال بار ديگر قهرمان شد و به نخستين تيمي تبديل شد که جام جهاني را چهار بار لمس کرده است.

** برترين هاي جام
قهرمان: برزيل
نايب قهرمان: ايتاليا
سوم: سوئد
چهارم: بلغارستان

** آقاي گل: هريستو استويچکف (بلغارستان) و اولگ سالنکو (روسيه)

** بهترين بازيکن: روماريو

** برنده بازي جوانمردانه: برزيل

** اسطوره هاي جام جهاني 1994
- "روماريو فاريا دو سوزا" (برزيل، تولد 1996)
مهاجمي که با فرصت طلبي و خونسردي منحصر به فرد خود در مقابل دروازه حريف بسيار خطرناک ظاهر مي شد.
روماريو پيش از پيوستن به بارسلونا در سال 1993، در تيم المپيک 1988 برزيل و آيندهوون هلند خوش درخشيد.
وي گل پيروزي کشورش برابر سوئد در نيمه نهايي جام جهاني 1994 را به ثمر رساند و در مرحله گروهي نيز با گلزني برابر اين تيم و همچنين تيم هاي کامرون، روسيه و هلند مجموع گل هاي خود را به عدد پنج رساند.
اين بازيکن حضور در جام جهاني 1998 را به دليل مصدوميت از دست داد و در جام جهاني 2002 نيز با وجود اينکه براي دو فصل پياپي برترين گلزن ليگ دسته اول برزيل شناخته شده بود، توسط "لوييس فيليپه اسکولاري" به تيم ملي دعوت نشد.
وي اخيرا موفق شده است رکورد يک هزار گل را در طول دوران بازيگري اش ثبت کند.
- "هريستو استوچکوف" (بلغارستان، تولد 1966)
او مهمترين عامل مطرح شدن بلغارستان به عنوان يکي از قدرت هاي فوتبال جهان است.
استوچکوف يک مهاجم چپ پاي فعال که مستقيم به سوي دفاع حريف مي دويد و در عين حال مهارت بالايي در استفاده از توپ هاي مرده داشت به همين دليل هنگام عضويت در بارسلونا به "ال پيستولرو" شهرت يافت.
بلغارستان در شش دوره جام جهاني حتي موفق به يک پيروزي هم نشده بود اما استوچکوف در مسابقات 1994 خيلي زود با دو پنالتي، شکست 4 بر 0 يونان را رقم زد.
در جريان پيروزي 2 بر 0 بلغارستان برابر آرژانتين نيز دوباره گلزني کرد و درخشش خود را در ديدار برابر مکزيک در دور دوم هم تکرار نمود، با وجود اين بهترين لحظات استوچکوف و تيم ملي بلغارستان در يک چهارم نهايي و پيروزي برابر آلمان مدعي قهرماني رقم خورد.
اين بازيکن يک گل در جريان پيروزي 2 بر 1 برابر آلمان به ثمر رساند و با گلزني در نيمه نهايي برابر ايتاليا با شش گل در صدر گلزنان اين جام قرار گرفت.

- "روبرتو باجو" (ايتاليا، تولد 1967)
بازيکن ماهر و خلاقي که هميشه مورد تقدير کشورش نبوده است. به عنوان گرانترين بازيکن جهان در جام جهاني 1990 ايتاليا، يک گل ديدني برابر چکسلواکي به ثمر رساند اما در مرحله حذفي نتوانست کاري از پيش ببرد.
وي سه سال بعد عنوان بهترين بازيکن اروپا و جهان را به خود اختصاص داد و در جام جهاني 1994 آمريکا، تقريبا يک تنه کشورش را به فينال رساند.
با دو گل، ايتاليا را در برابر نيجريه نجات داد. در يک چهارم نهايي پيروزي را از چنگ اسپانيا درآورد و سپس با دو گل در نيمه نهايي از سد بلغارستان گذشت.
اما با از دست دادن يک پنالتي در فينال اين جام، قهرماني را نصيب برزيل کرد.
در جام جهاني 1998 عملکرد خوبي از خود به نمايش گذاشت اما اين امر مانع از حذف ايتاليا از دور مسابقات نشد.
او به جام جهاني 2002 دعوت نشد و سپس در سال 2004 از فوتبال خداحافظي کرد.

** آيا مي دانيد؟
- آمريکا با وجود نداشتن سابقه طولاني در ورزش فوتبال، شاهد بالاترين حضور تماشاگران در تاريخ مسابقات جام جهاني بود. نزديک به 5/3 ميليون نفر با متوسط 69 هزار نفر براي هر مسابقه، ديدارها را تماشا کردند. اين ميزبان در جام جهاني 1990 ايتاليا 5/2 ميليون نفر با متوسط 48 هزار نفر در هر مسابقه بود.
- برخي از بازيکنان سرشناس روسيه براي اعتراض به انتخاب "پاول ساديرين" به عنوان سرمربي در خانه ماندند.
- پيروزي 4 بر 0 بلغارستان برابر يونان، اولين پيروزي اين تيم پس از شش بار حضور در جام جهاني بود. اين تيم تا نيمه نهايي نيز بالا رفت.
- روژه ميلا با 42 سال سن، مسن ترين بازيکن حاضر در اين جام بود که با به ثمر رساندن گل در جريان شکست 6 بر 1 برابر روسيه، عنوان مسن ترين گلزن را نيز به خود اختصاص داد.
- "ريگوبرت سانگ" بازيکن 17 ساله کامرون، جوانترين بازيکني بود که در ديدار برابر برزيل اخراج شد.
- "اشتفان افنبرگ" آلماني پس از انجام حرکت زشتي مقابل تماشاگران هنگام تعويض در ديدار با کره جنوبي، به کشورش فرستاده شد. اين هافبک بايرن مونيخ ديگر هرگز براي تيم ملي آلمان بازي نکرد.
- مسابقه مکزيک و بلغارستان در دور دوم به دليل شکستن ميله دروازه و تعويض آن، 15 دقيقه متوقف شد.
- برزيل قهرماني خود را به "آيرتون سنا" راننده فرمول يک اين کشور اهدا کرد که اوايل سال 1994 در ايمولا ايتاليا کشته شده بود.

** ترکيب بازيکنان برزيل قهرمان جام جهاني 1994
دروازه بانان: کلاديو تافارل، زتي، گيلمار
مدافعان: يورجينيو، ريکاردو گومز، ريکاردو روچا، برانکو، آلداير، کافو، مارسيو سانتوس
هافبک ها: لئوناردو، مائورو سيلوا، دونگا، زينيو، راي، مازينيو، پائولو سرجيو
مهاجمان: رونالدو، به به تو، روماريو، ملور، ويولا
سرمربي: کارلوس آلبرتو پاريه را

تاريخ  ارسال:يكشنبه 16 خرداد 1389 - 19:22

کد:25274-1394


Sponser

Sponsored Links


باشگاه ورزشی راه آهن یزدان
Rahahan Yazdan Sport Club
هلدینگ یزدان
www.RahahanYazdan.com

فدراسیون ورزشهای همگانی
سایت رسمی
انجمن های ورزشی کشور
www.isfaf.ir


بادبادک ایران
فروشگاه بادبادک و کایت
آخرین اخبار و تصاویر بادبادک
www.badbadakiran.ir

123cookie.ir

فروشگاه آن لاین شیرینی
www.123cookie.ir


سایت فارسی زبان
جام ملتهای آسیا 2015 استرالیا
اخبار ، برنامه و نتایج مسابقات
www.AsianCup.ir

رف فرازان صنعت
طراحی و ساخت
نیم طبقه های پیش ساخته فلزی
www.farazan-rf.com


موسسه بهنود
مرکز تخصصی
فیزیوتراپی و مشاوره توانبخشی
www.behnoodins.ir

هیات دوچرخه سواری
استان تهران
سایت رسمی
www.tehrancycling.ir


کنفدراسیون فوتوالی
آسیا و اقیانوسه
سایت رسمی
www.the-aofc.com

اداره ورزش
و جوانان استان قزوین
سایت رسمی
www.Sportqazvin.ir


کمیته اسپینینگ
دوچرخه سواری کوهستانی
Soulcycle - RPM - Aqua Spinnig
www.spinning.ir

باشگاه صنعت نفت تهران
فوتبال بزرگسالان
فوتبال امید - فوتبال جوانان
www.NaftClub.com


مجموعه های اسکی
سایت رسمی
شمشک - دیزین - خور
www.SkiFed.ir


مجموعه های سوارکاری
نوروز آباد - آق قلا
بندر ترکمن - گنبد کاووس - خوراسگان
www.EQC.ir

فدراسیون کاراته
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.IKF.ir


فدراسیون اسکی
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.SkiFed.ir

فدراسیون نابینایان
و کم بینایان
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.BlindSports.ir


بازیهای آسیایی
کره جنوبی 2014
سایت فارسی زبان
www.AsianGames.ir

مجموعه ورزشی کشوری
استخر سرپوشیده
زمین چمن - تنیس آقایان و بانوان
www.keshvarisportcomplex.ir


مجموعه ورزشی شیرودی
استخر قهرمانی
زمین های تنیس - پیست دو و میدانی
www.shirodisportcomplex.ir

انجمن وودبال
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.Woodball.ir


انجمن راگبی
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.Rugbyiran.ir

فدراسیون بدنسازی
و پرورش اندام
جمهوری اسلامی ایران
www.Iranbbf.ir


فدراسيون تكواندو
سايت رسمي
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.iritf.org.ir

فوتبال جام ملتهاي اروپا
لهستان - اوكراين 2012
سايت فارسي زبان
www.IranEuroCup.com


فدراسيون دوچرخه سواری
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج ليگ
www.cfi.ir

جام جهانی فوتبال
2010 آفريقاي جنوبي
سايت فارسي زبان
www.worldcupiran.com


صندوق اعتباری حمايت از
قهرمانان و پيشکسوتان ورزش
اخبار، عکس، شرايط عضويت
www.ghahremanan.ir

فدراسیون گلف
سایت رسمی
اخبار، عکس، تقويم ورزشي
www.Golfir.com


اماکن ورزشي ايران
پروژه های ملی
ساخت، توسعه و تجهيز
www.tanavar.ir

مجموعه ورزشی انقلاب
جاده تندرستي
زمينهای تنيس و گلف
EnghelabSport


مجموعه ورزشی آزادی
استاديوم يکصدهزار نفری
بزرگترین مجموعه ورزشی ایران
AzadiSportComplex.com

ايران اسپرت موبايل
اولين مرکز اشتراک
پيام هاي فوري اخبار ورزشی SMS
www.IranSport.mobi


ايران اسپرت
نخستين رسانه الکترونيکي
ورزش ايران تاسيس سال 1376
www.IranSport.Net

سرور ايران
ارائه دهنده خدمات وب
با 9 سال تجربه - 3 ماه ضمانت
www.ServerIran.com
کمک داور ايراني


کامرانی فر  حسن
وظيفه: کمک داور
کشور: ايران
قد: 177 سانتي متر
متولد: مشهد
شغل: معلم ورزش
زبان مادری: فارسي
سرگرمی: ورزش و تلويزيون

حسن كامرانی فر به عنوان تنها نماینده داوری ایران برای مسابقات جام جهانی آفريقای جنوبی 2010 انتخاب شد. محمد فنایی در جام جهانی 1994 كمك داور از ایران در این مسابقات بود. حال بعد از 16 سال بار دیگر كمك داوری از جامعه داوری ایران در مهمترین رقابت‌ فوتبال جهان حاضر می‌شود.


نشان بازيها

زاکومی (Zakumi) نماد يا عروسک ويژه جام جهاني 2010 است. اين پلنگ کاملا به دست طراحان آفريقايي و در داخل آفريقاي جنوبي ساخته شده است. نام زاکومي ترکيبي از دو حرف (زا) (ZA) که نشانه نام آفريقاي جنوبي است و (کومي) (KUMI) است که در بيشتر زبان هاي محلي آفريقايي به معني عدد 10 مي باشد. موهاي زاکومي سبز رنگ است و گفته شده موهاي او را به اين خاطر سبز کرده اند که بتواند خودش را به خوبي در زمين هاي چمن سبز رنگ فوتبال استتار کند. طراح اصلي زاکومي يک شهروند کيپ تاوني به نام ( آندرياس اودندال ) است.


جام جهاني فيفا

اولين جام جهاني (ژول ريمه) نام داشت. اين جام به اولين تيمي که به سه قهرماني جام جهاني دست يافت تعلق گرفت که آن تيم برزيل بود. جام (ژول ريمه) در سال 1983 ميلادي از موزه دزديده شد و تا به حال هرگز پيدا نشده است. پس از 1970 جام جديدي به نام ( جام جهاني فيفا ) طراحي شد. نام هر کشور برنده بر جام جهاني فيفا حک خواهد شد و از اين جام تا سال 2038 ميلادي يعني وقتي که جام از نام تيم هاي فاتح پر شود استفاده خواهد شد. اين جام توسط سيلويو گازانيگا مجسمه ساز برجسته ايتاليايي طراحي شده است. جنس اين جام از طلاي عيار 18 و مالاکيت (مرمر سبز) بوده، ارتفاعي برابر با 35 سانتيمتر دارد و وزنش به پنج کيلوگرم مي رسد.


توپ جام جهاني

شرکت توليد کننده کالاهاي ورزشي "آديداس" از جام جهاني 1970 مکزيک تاکنون مسووليت توليد توپ رسمي اين رقابت ها را بر عهده داشته است. نام توپ جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي (جابولاني) به معناي (جشن) به زبان زولو از زبان هاي رسمي اين کشور است. توپ جابولاني يازدهمين توپ توليدي آديداس براي جام جهاني بوده و هر يک از رنگ هاي يازده گانه روي آن نماينده يکي از بازيکنان تيم است. طراحي توپ 2 عنصر مهم مردم آفريقاي جنوبي را مي ستايد؛ تنوع و هارموني. جابولاني مزاياي بسياري دارد. اين توپ فقط از هشت تکه ساخته شده است. روي آن شيارهاي بافتي نعلي شکلي حس مي شود که بالاترين ميزان کنترل، پروازي محکم و مهاري کامل را در هر شرايطي به بازيکن مي دهد.

 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به ورلد کاپ ايران می باشد.