www.WorldCupIran.com

شعار‌ تيم‌هاي حاضر در جام جهاني 2010:

آرژانتين: آخرين قدم و افتخار             .             آلمان: پيش به سوي جام             آمريكا: زندگي آزادي هدف ما پيروزي             اروگوئه: خورشيد بر ما مي‌تابد. اروگوئه به پيش             استراليا: جرات روياپردازي. استراليا به پيش             اسلواكي: مستطيل سبز را به لرزه درآور، اي اسلواكي             اسلووني: با يازده مرد شجاع تا آخرين مرحله             اسپانيا: اميد مسير ما و پيروزي تقدير ماست             الجزاير: ستاره‌ها و هلال ماه يك هدف دارند، پيروزي             انگليس: با غرور و افتخار بازي كنيد مثل هميشه             ايتاليا: سرفراز در آسمان‌هاي آفريقا             برزيل: تمام برزيل اين جاست!             دانمارك: فقط يك تيم دانماركي مي‌خواهيم و كلي آرزو             ساحل عاج: فيل‌ها بياييد براي پيروزي بجنگيم             سوييس: زنده باد سوييس!             شيلي: قرمز رنگ خوبي است كه در قلب ما مي‌تپد. شيلي قهرمان است.             صربستان: با قلبتان بازي كنيد با لبخند پيش برويد             غنا: اميد قاره آفريقا             فرانسه: همه با هم به اميد رويايي ديگر در آبي‌ها             كامرون:‌ شيرهاي رام شدني بازگشتند             كره جنوبي: شعار سرخ‌پوشان جمهوري متحد كره             كره شمالي: يك بار ديگر 1966، پيروزي از آن كره است             مكزيك: زمان آن است كه تيم تازه‌اي قهرمان شود.             نيجريه: با عقاب‌هاي استثنايي و هواداران استثنايي متحد به ميدان خواهيم رفت.             نيوزيلند: خرگوش‌ها به پيش             هلند: 5 ستاره‌ها ترسي ندارند از هلند بترسيد             هندوراس: يك كشور، يك احساس، پنج ستاره‌ها در قلب ما هستند.             يونان: يونان همه جا             ژاپن: سامورايي هرگز نمي‌ميرد. پيروزي از آن ماست.             پاراگوئه: شيرهاي گوراني در آفريقاي جنوبي غرش خواهند كرد، روح گوراني در كالبد پاراگوئه جاري است.             پرتغال: يك رويا، يك هدف... پرتغال قهرمان            


گزارش تصويري


معرفي گروه ها
 خواندني ها


فيفا: دولت فرانسه حق دخالت در امور فدراسيون فوتبال اين کشور را ندارد

»

پارلمان فرانسه وزير ورزش و رييس فدراسيون فوتبال اين کشور را فراخواند

»

اظهارات تمسخرآميز وزير ايتاليايي با واکنش فدراسيون فوتبال ايتاليا مواجه شد

»

نخست وزير انگليس از سپ بلاتر دعوت کرد

»

کارکنان شرکت برق آفريقاي جنوبي تهديدبه قطع شبکه برق اين کشور کردند

»

انفجار در استاديوم کيپ تان و دستگيري هفت نفر

»

اعتراض گروهي از مردم آفريقاي جنوبي از ميزباني جام جهاني 2010

»

پليس آفريقاي جنوبي 17 تماشاگرنماي ديگر آرژانتيني به کشورشان بازگراند

»

300 دوربين هوايي کنترل سامانه هاي جام جهاني 2010 را بر عهده دارند

»

دبير کل سازمان ملل متحد: ورزش وسيله مهمي براي برقراري صلح در جهان است

» ترين ها


اسپانيا گران قيمت ترين تيم جام جهاني 2010

»

کاپلو گرانترين مربي جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي

»

برزيل، ايتاليا و آلمان بيشترين قهرماني در جام جهاني

»

علي دايي بهترين گلزن دوره هاي مقدماتي

»

په له و مارادونا بهترين هاي تاريخ جام جهاني

»

اسکاتلند رکوردار بيشترين حذف در دور اول جام جهاني

»

مسن ترين هت تريک کننده جام جهاني

»

سريعترين گل تاريخ مقدماتي جام جهاني

»

سريعترين اخراج در تاريخ جام جهاني

»

دينو زوف يکي از بزرگترين دروازه بانان تاريخ فوتبال

»تاريخچه بازيها


اولين دوره جام جهاني - 1930 ( اروگوئه )

»

دومين دوره جام جهاني - 1934 ( ايتاليا )

»

سومين دوره جام جهاني - 1938 ( فرانسه )

»

چهارمين دوره جام جهاني - 1950 ( برزيل )

»

پنجمين دوره جام جهاني - 1954 ( سوئيس )

»

ششمين دوره جام جهاني - 1958 ( سوئد )

»

هفتمين دوره جام جهاني - 1962 ( شيلي )

»

هشتمین دوره جام جهاني - 1966 ( انگليس )

»

نهمين دوره جام جهاني - 1970 ( مکزيک )

»

دهمين دوره جام جهاني - 1974 ( آلمان غربی )

»

يازدهمين دوره جام جهاني - 1978 ( آرژانتين )

»

دوازدهمين دوره جام جهاني - 1982 ( اسپانيا )

»

سيزدهمين دوره جام جهاني - 1986 ( مکزيک )

»

چهاردهمين دوره جام جهاني - 1990 ( ايتاليا )

»

پانزدهمين دوره جام جهاني - 1994 ( آمريکا )

»

شانزدهمین دوره جام جهانی - 1998 ( فرانسه )

»

هفدهمین دوره جام جهانی - 2002 ( کره جنوبی و ژاپن )

»

هجدهمین دوره جام جهانی - 2006 ( آلمان )

»


آمار بازدید سایت
دوازدهمين دوره جام جهاني - 1982 ( اسپانيا )

اسپانيايي ها 16 سال قبل از برگزاري دوازدهمين دوره جام جهاني به عنوان ميزبان انتخاب شده بودند و اين فرصت باعث برگزاري باشکوه اين بازي ها شد.

در هفدهم ماه مه 1979، فيفا تصميم گرفت که تعداد تيم‌هاي نهايي را از 16 تيم به 24 تيم افزايش دهد تا قاره‌هايي چون آسيا، آفريقا و حتي آمريکا که فوتبالشان در حال پيشرفت بود، شانس بيشتري براي رقابت داشته باشند. با افزايش تيم‌ها، تعداد مسابقات دور نهايي هم به 52 بازي افزايش يافت.

** تغيير در نحوه برگزاري جام جهاني
با افزايش تيم ها به 24 تيم، نحوه برگزاري ديدارهاي جام جهاني هم تغيير يافت. چنين مقرر شد که تيم ها در 6 گروه چهار تيمي قرار گيرند و از هر گروه 2 تيم به مرحله دوم صعود نمايند تا در اين مرحله 12 تيم صعود کننده در چهار گروه 3 تيمي مرحله يک چهارم نهايي را برگزار کنند، تيم هاي صدرنشين هر گروه به مرحله نيمه نهايي راه يابند تا با انجام دو بازي چهره دو تيم فيناليست مشخص شود.
دوازدهمين دوره رقابت هاي جام جهاني فرصت فتح سومين سکوي قهرماني براي لاجوردي پوشان ايتاليا بود.

** برزيل حذف شد
تيم پر مهره برزيل در مرحله دوم نتوانست اين تيم را مجبور به قبول شکست کند و در نتيجه خود در ديداري مهيج و زيبا 3 بر 2 باخت و از جام خداحافظي کرد.
زيکو، سوکراتس، فالکائو و ادر ناتوان از کاستن شدت حملات حريف بودند و پائولو روسي با به ثمر رساندن هر سه گل تيمش، ايتاليا را برنده کرد.
آتزوري ها در فينال مقابل آلمان غربي قرار گرفتند و روسي با 6 گل، بهترين گلزنان جام نام گرفت.

** روسي ايتاليا را زنده کرد
تيم ايتاليا بعد از شروع ضعيفي که داشت، با درخشش پائولو روسي جان تازه اي گرفت تا سومين جام را به خانه ببرد اما اين دوره از رقابت ها به خاطر دو ديدار بسيار مهيج آن در حافظه تاريخ ماندني شد؛ ديدار برزيل مقابل ايتاليا و مهمتر از همه فرانسه با آلمان غربي در نيمه نهايي.
تا سال 1982 هيچ کشوري به اندازه اسپانيا فرصت نداشت که خود را براي ميزباني آماده کند، اسپانيا براي ميزباني رويدادي انتخاب شد که به جاي 16 تيم قرار بود با حضور 24 تيم برگزار شود.
طبق قوانين جديد، 13 تيم از اروپا، سه تيم از آمريکاي جنوبي، دو تيم از آفريقا، دو تيم از آسيا/اقيانوسيه و دو تيم از کونکاکاف (آمريکاي شمالي، مرکزي و حوزه درياي کارائيب) به دوازدهمين دوره رقابت هاي جام جهاني راه يافتند. اسپانيا به عنوان ميزبان و آرژانتين که مدافع قهرماني بودند، اين ليست را کامل کردند.
با وجود افزايش تعداد تيم هاي جام جهاني در سال 82، هلند به عنوان نايب قهرمان سال هاي 74 و 78 در ميان صعود کننده ها نبود. اين تيم در مرحله مقدماتي توسط فرانسه که تحت سرمربيگري ميشل هيدالگو بود، حذف شد.
تيم هاي فرانسه، آلمان و ايتاليا برخلاف عملکرد نه چندان مطمئني که در مرحله نخست داشتند، انسجام تيمي خود را بازيافته و تمام ديدارهاي مرحله دوم را با مقهور کردن حريفان پشت سر گذاشتند.
در نيمه نهايي، تيم ايتاليا با گل هاي پائولو روسي نشان داد که حريف بزرگي براي لهستان است. ديدار ديگر نيمه نهايي داستان کاملا متفاوتي داشت. اين مسابقه از معدود ديدارهايي است که همچنان حرف و حديث هاي زيادي در خصوص آن در محافل مختلف مطرح مي شود.
تيم آلمان با گل ليتبارسکي از فرانسه جلو افتاد اما پلاتيني با يک ضربه پنالتي نتيجه را مساوي کرد. در وقت اضافه تيم فرانسه با نتيجه 3 بر 1 به پيروزي رسيد که بار ديگر آلماني ها بازي را به تساوي کشيدند و در ضربات پنالتي حريف را از رسيدن به فينال محروم کردند.
تيم پر ستاره ايتاليا، آلمان غربي را به راحتي شکست داد. روسي در اين ديدار هم گلزني کرد اما "دينو زوف" کاپيتان 40 ساله ايتاليا کاپ قهرماني را از دستان "خوآن کارلوس" پادشاه اسپانيا دريافت کرد تا ايتاليا بعد از برزيل، دومين کشوري باشد که سه بار در جام جهاني قهرمان شده است.

** برترين هاي جام جهاني:
قهرمان: ايتاليا
دوم: آلمان غربي
سوم: لهستان
چهارم: فرانسه

** برنده کفش طلايي: پائولو روسي از ايتاليا با 6 گل
** برنده توپ طلايي: پائولو روسي
** جايزه بازي جوانمردانه: برزيل

** اسطوره هاي جام جهاني 1982:
- "آرتور آنتونس کويمبرا" (ملقب به زيکو، برزيل، تولد 1953)
هافبک هجومي با ضربات آزاد مرگباري که وي را معروف به "پله سفيد" کرد.
بيش از 650 گل براي باشگاه فلامنگو برزيل و يک گل در نخستين مسابقه ملي خود برابر مجارستان به ثمر رساند با وجود اين در سه جام جهاني که شرکت داشت، شانس نياورد.
وي به دليل مصدوميت نتوانست عملکرد خوبي در جام جهاني 1978 داشته باشد اما چهار سال بعد در اوج آمادگي در اين مسابقات حاضر شد.
زيکو در 33 سالگي در حاليکه کاملا آماده نبود مجددا در جام جهاني 1986 حضور يافت و در مرحله يک چهارم نهايي برابر فرانسه وارد زمين شد تا يک پنالتي را از دست بدهد.
در سال هاي 1977، 1981 و 1982 به عنوان بهترين بازيکن آمريکاي جنوبي انتخاب شد و پس از 88 مسابقه ملي و به ثمر رساندن 66 گل، با فوتبال خداحافظي کرد.
- "پائولو روسي" (ايتاليا، تولد 1956)
ستاره 1982 ايتاليا تقريبا اين مسابقات را از دست داد. به دليل شرکت در يک رسوايي رشوه گيري در سال 1980 سه سال محروم شد اما پس از اعتراض هاي مداوم در مورد بي گناهي، اجازه بازي يافت.
روسي به عنوان يک مهاجم مياني توانايي بسياري در جايگيري مناسب در زمان مناسب داشت.
در جام جهاني 1982 سه گل در جريان پيروزي 3 بر 2 برابر برزيل به ثمر رساند. در مرحله نيمه نهايي نيز دو بار گلزني کرد تا ايتاليا 2 بر 0 برابر لهستان به پيروزي برسد و سپس در فينال گل نخست ايتاليا مقابل آلمان غربي را وارد دروازه حريف کرد تا با شش گل در صدر گلزنان اين رقابت ها قرار بگيرد.
وي هنگام کسب مقام چهارم توسط ايتاليا در جام جهاني 1978 نيز در اين تيم عضويت داشت. مجموع گل هاي ملي او 20 گل در 48 مسابقه است.
در سال 1982 به عنوان بهترين بازيکن اروپا انتخاب شد و در سال 1985 به همراه يوونتوس به قهرماني در اروپا رسيد.

- "ميشل پلاتيني" (فرانسه، تولد 1955)
هافبک هجومي قدرتمندي که نقش به سزايي در موفقيت فرانسه در دهه 1980 ايفا کرد.
وي که 41 گل ملي در کارنامه دارد، در جام جهاني 1982 نقش به سزايي در راه يابي فرانسه به نيمه نهايي داشت. فرانسه در اين مرحله برابر آلمان غربي به تساوي 3 بر 3 دست يافت.
اين بازيکن پس از جام جهاني از سنت اتين به يوونتوس پيوست.
يکي از بازيکنان مطرح در جريان قهرماني فرانسه در جام ملت هاي اروپا در سال 1984 بود. دو سال بعد کشورش را به پس از پيروزي برابر برزيل در يک چهارم نهايي با وجود از دست دادن يک پنالتي، در راهيابي به نيمه نهايي جام جهاني کمک کرد.
گل پيروزي يوونتوس در مسابقات قهرماني 1985 اروپا برابر ليورپول را به ثمر رساند.
وي 68 گل در 147 مسابقه خود در اين باشگاه به نام خود ثبت کرد.
در 32 سالگي از فوتبال خداحافظي کرد و در سال هاي 1988 تا 92 هدايت تيم ملي فرانسه را به دست گرفت اما نتوانست به موفقيت بزرگي برسد.
پلاتيني اکنون بر کرسي رياست اتحاديه فوتبال اروپا (يوفا) تکيه زده است.

** برترين گلزنان جام جهاني 1982
- پائولو روسي (ايتاليا) 6 گل
- کارل هاينس رومنيگه (آلمان) 5 گل
- زبيگنيو بونيک (لهستان) 4 گل
- زيکو (برزيل) 4 گل

** آيا مي دانيد؟
- در روز 16 ژوئن سال 1982 ورزشگاه "ال مولينون" شاهد يکي از عجيب ترين نتايج فوتبال بود. تيم الجزاير در ديدار با آلمان غربي، با يک گل از حريف پيش افتاد اما در ادامه نتيجه مساوي شد تا گل بلومي پيروزي شايسته اي را براي الجزاير مقابل قهرمان دو دوره جام جهاني رقم بزند.
- هيچ نشانه اي از محدوديت سني در جام جهاني وجود نداشت بنابراين "نورمن وايت سايد" وقتي که 17 سال و 42 روز بيشتر نداشت، در ديدار ايرلند شمالي مقابل يوگسلاوي اولين بازي ملي خود را انجام داد تا رکورد جوانترين بازيکن جام را به دست بياورد.
- عنوان مسن ترين بازيکن نيز به خاطر حضور "روژه ميلا" در دقايقي از ديدار کامرون مقابل روسيه در سال 1994، به نام وي ثبت شد. ميلان 42 سال و 39 روز داشت.
- پرگل ترين ديدار جام جهاني اصلا مربوط به دوران کهن و قرون وسطي نيست بلکه به سال 1982 بر مي گردد که مجارستان 10 بر 1 السالوادور را شکست داد.
رکورد قبلي نيز 9 بر 0 مقابل کره در سال 1954 بود و همين نتيجه را يوگسلاوي در سال 1974 مقابل زئير تکرار کرد.
- حدود 107 کشور براي شرکت در مسابقات مقدماتي دعوت شدند. 306 مسابقه انجام شد و 797 گل از دروازه ها گذشت.
- براي اولين بار در مراحل پاياني در صورت تساوي، ضربات پنالتي تعيين کننده بود.
- 52 مسابقه مرحله پاياني در 14 ورزشگاه شامل: بيلبائو، وايادوليد، ويگو، کرونا، بارسلونا، گيخون، اويدو، الچه،آليسانته، والنسيا، ساراگوسا، مالاگا، سوي يا و مادريد انجام شد.
- براي اولين بار آفريقا در اين مسابقات با دو نماينده الجزاير و کامرون شرکت کرد، کويت از آسيا، نيوزيلند از اقيانوسيه و هندوراس از کونکاکاف براي اولين بار در جام جهاني شرکت کردند.
- براي اولين بار پس از 22 سال، مدعي عنوان قهرماني در نخستين مسابقه شکست خورد. در اين مسابقه بلژيک 1 بر 0 برابر آرژانتين به پيروزي رسيد.
- برايان رابسون با گلزني در ثانيه 27 ديدار انگليس برابر فرانسه رکورد جديدي ثبت کرد.
- فرانسه در ديدار با کويت در دور نخست 4 بر 1 به پيروزي رسيد در حاليکه چهار گل ديگر اين تيم توسط داور اهل شوروي (سابق) مردود اعلام شد.
- ايتاليا با پيروزي 3 بر 1 برابر آلمان غربي در فينال، اولين تيم اروپايي بود که سه بار به قهرماني رسيده است، شناخته شد.

** ترکيب بازيکنان ايتاليا قهرمان جام جهاني 1982
دروازه بانان: ايوانو بوردون، جيوآني گالي، دينو زوف
مدافعان: فرانکو بارسي، جوسپه برگومي، آنتونيو کابريني، فولويو کولوواتي، کلاديو جنتيله، جائتانو اسکره آ، پيترو ويررچوود
هافبک ها: جيانکارلو آنتوگنوني، فرانکو کاسيو، برنو کونتي، جوسپه دوسنا، جيانپيه رو ماريني، دانيله ماسارو، گابيله اوريالي، مارکو تاردلي
مهاجمان: الساندرو آلتوبلي، فرانچسکو گرازياني، پائولو روسي، فرانکو سلواگي
سرمربي: انزو بيرزوت

تاريخ  ارسال:يكشنبه 16 خرداد 1389 - 19:16

کد:25271-1394


Sponser

Sponsored Links


باشگاه ورزشی راه آهن یزدان
Rahahan Yazdan Sport Club
هلدینگ یزدان
www.RahahanYazdan.com

فدراسیون ورزشهای همگانی
سایت رسمی
انجمن های ورزشی کشور
www.isfaf.ir


بادبادک ایران
فروشگاه بادبادک و کایت
آخرین اخبار و تصاویر بادبادک
www.badbadakiran.ir

123cookie.ir

فروشگاه آن لاین شیرینی
www.123cookie.ir


سایت فارسی زبان
جام ملتهای آسیا 2015 استرالیا
اخبار ، برنامه و نتایج مسابقات
www.AsianCup.ir

رف فرازان صنعت
طراحی و ساخت
نیم طبقه های پیش ساخته فلزی
www.farazan-rf.com


موسسه بهنود
مرکز تخصصی
فیزیوتراپی و مشاوره توانبخشی
www.behnoodins.ir

هیات دوچرخه سواری
استان تهران
سایت رسمی
www.tehrancycling.ir


کنفدراسیون فوتوالی
آسیا و اقیانوسه
سایت رسمی
www.the-aofc.com

اداره ورزش
و جوانان استان قزوین
سایت رسمی
www.Sportqazvin.ir


کمیته اسپینینگ
دوچرخه سواری کوهستانی
Soulcycle - RPM - Aqua Spinnig
www.spinning.ir

باشگاه صنعت نفت تهران
فوتبال بزرگسالان
فوتبال امید - فوتبال جوانان
www.NaftClub.com


مجموعه های اسکی
سایت رسمی
شمشک - دیزین - خور
www.SkiFed.ir


مجموعه های سوارکاری
نوروز آباد - آق قلا
بندر ترکمن - گنبد کاووس - خوراسگان
www.EQC.ir

فدراسیون کاراته
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.IKF.ir


فدراسیون اسکی
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.SkiFed.ir

فدراسیون نابینایان
و کم بینایان
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.BlindSports.ir


بازیهای آسیایی
کره جنوبی 2014
سایت فارسی زبان
www.AsianGames.ir

مجموعه ورزشی کشوری
استخر سرپوشیده
زمین چمن - تنیس آقایان و بانوان
www.keshvarisportcomplex.ir


مجموعه ورزشی شیرودی
استخر قهرمانی
زمین های تنیس - پیست دو و میدانی
www.shirodisportcomplex.ir

انجمن وودبال
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.Woodball.ir


انجمن راگبی
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.Rugbyiran.ir

فدراسیون بدنسازی
و پرورش اندام
جمهوری اسلامی ایران
www.Iranbbf.ir


فدراسيون تكواندو
سايت رسمي
آخرين اخبار و نتايج رقابتها
www.iritf.org.ir

فوتبال جام ملتهاي اروپا
لهستان - اوكراين 2012
سايت فارسي زبان
www.IranEuroCup.com


فدراسيون دوچرخه سواری
سایت رسمی
آخرين اخبار و نتايج ليگ
www.cfi.ir

جام جهانی فوتبال
2010 آفريقاي جنوبي
سايت فارسي زبان
www.worldcupiran.com


صندوق اعتباری حمايت از
قهرمانان و پيشکسوتان ورزش
اخبار، عکس، شرايط عضويت
www.ghahremanan.ir

فدراسیون گلف
سایت رسمی
اخبار، عکس، تقويم ورزشي
www.Golfir.com


اماکن ورزشي ايران
پروژه های ملی
ساخت، توسعه و تجهيز
www.tanavar.ir

مجموعه ورزشی انقلاب
جاده تندرستي
زمينهای تنيس و گلف
EnghelabSport


مجموعه ورزشی آزادی
استاديوم يکصدهزار نفری
بزرگترین مجموعه ورزشی ایران
AzadiSportComplex.com

ايران اسپرت موبايل
اولين مرکز اشتراک
پيام هاي فوري اخبار ورزشی SMS
www.IranSport.mobi


ايران اسپرت
نخستين رسانه الکترونيکي
ورزش ايران تاسيس سال 1376
www.IranSport.Net

سرور ايران
ارائه دهنده خدمات وب
با 9 سال تجربه - 3 ماه ضمانت
www.ServerIran.com
کمک داور ايراني


کامرانی فر  حسن
وظيفه: کمک داور
کشور: ايران
قد: 177 سانتي متر
متولد: مشهد
شغل: معلم ورزش
زبان مادری: فارسي
سرگرمی: ورزش و تلويزيون

حسن كامرانی فر به عنوان تنها نماینده داوری ایران برای مسابقات جام جهانی آفريقای جنوبی 2010 انتخاب شد. محمد فنایی در جام جهانی 1994 كمك داور از ایران در این مسابقات بود. حال بعد از 16 سال بار دیگر كمك داوری از جامعه داوری ایران در مهمترین رقابت‌ فوتبال جهان حاضر می‌شود.


نشان بازيها

زاکومی (Zakumi) نماد يا عروسک ويژه جام جهاني 2010 است. اين پلنگ کاملا به دست طراحان آفريقايي و در داخل آفريقاي جنوبي ساخته شده است. نام زاکومي ترکيبي از دو حرف (زا) (ZA) که نشانه نام آفريقاي جنوبي است و (کومي) (KUMI) است که در بيشتر زبان هاي محلي آفريقايي به معني عدد 10 مي باشد. موهاي زاکومي سبز رنگ است و گفته شده موهاي او را به اين خاطر سبز کرده اند که بتواند خودش را به خوبي در زمين هاي چمن سبز رنگ فوتبال استتار کند. طراح اصلي زاکومي يک شهروند کيپ تاوني به نام ( آندرياس اودندال ) است.


جام جهاني فيفا

اولين جام جهاني (ژول ريمه) نام داشت. اين جام به اولين تيمي که به سه قهرماني جام جهاني دست يافت تعلق گرفت که آن تيم برزيل بود. جام (ژول ريمه) در سال 1983 ميلادي از موزه دزديده شد و تا به حال هرگز پيدا نشده است. پس از 1970 جام جديدي به نام ( جام جهاني فيفا ) طراحي شد. نام هر کشور برنده بر جام جهاني فيفا حک خواهد شد و از اين جام تا سال 2038 ميلادي يعني وقتي که جام از نام تيم هاي فاتح پر شود استفاده خواهد شد. اين جام توسط سيلويو گازانيگا مجسمه ساز برجسته ايتاليايي طراحي شده است. جنس اين جام از طلاي عيار 18 و مالاکيت (مرمر سبز) بوده، ارتفاعي برابر با 35 سانتيمتر دارد و وزنش به پنج کيلوگرم مي رسد.


توپ جام جهاني

شرکت توليد کننده کالاهاي ورزشي "آديداس" از جام جهاني 1970 مکزيک تاکنون مسووليت توليد توپ رسمي اين رقابت ها را بر عهده داشته است. نام توپ جام جهاني 2010 آفريقاي جنوبي (جابولاني) به معناي (جشن) به زبان زولو از زبان هاي رسمي اين کشور است. توپ جابولاني يازدهمين توپ توليدي آديداس براي جام جهاني بوده و هر يک از رنگ هاي يازده گانه روي آن نماينده يکي از بازيکنان تيم است. طراحي توپ 2 عنصر مهم مردم آفريقاي جنوبي را مي ستايد؛ تنوع و هارموني. جابولاني مزاياي بسياري دارد. اين توپ فقط از هشت تکه ساخته شده است. روي آن شيارهاي بافتي نعلي شکلي حس مي شود که بالاترين ميزان کنترل، پروازي محکم و مهاري کامل را در هر شرايطي به بازيکن مي دهد.

 کليه حقوق خبری و تصويری سايت متعلق به ورلد کاپ ايران می باشد.